/ Blog

Jak czyścić żaluzje drewniane - proste i szybkie sposoby

Jak czyścić żaluzje drewniane - proste i szybkie sposoby

W ostatnich latach żaluzje drewniane zawładnęły we wnętrzach zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Nadają zupełnie innego, eleganckiego wystroju, a przy tym skutecznie spełniają się w swojej roli. Natomiast wiele osób posiada błędne przekonanie dotyczące sposobów utrzymania żaluzji w czystości. W rzeczywistości jednak sam proces trwa zaledwie kilka - kilkanaście minut i wystarczy go powtarzać co kilka tygodni. Jesteś ciekaw, jak skutecznie czyścić drewniane żaluzje?

Żaluzje drewniane i kurz, czyli największa zmora

Kurz osiadający na meblach, parapetach, stolikach i każdym elemencie naszego wnętrza to największa zmora każdego domownika. Jednak to o żaluzje drewniane, aluminiowe czy bambusowe martwi się największa liczba osób. A dokładniej nie o same żaluzje, a ich sposób czyszczenia. Przedstawiamy kilka skutecznych metod, jak pozbyć się kurzu i utrzymać czystość na dłużej.

Szczotki do czyszczenia żaluzji

Biorąc pod uwagę szerokie zainteresowanie żaluzjami na rynku dostępne są także szczotki do żaluzji, które pozwalają na dokładne wyczyszczenie nawet 5-7 pasów lamel za jednym pociągnięciem! Wystarczy szczotkę odpowiednio umieścić pomiędzy lamelami i przesuwać wzdłuż. Dokładnie tą samą metodę można wykorzystać domowym sposobem. Na szczypce kuchenne wystarczy zawinąć ściereczkę z mikrofibry i przymocować gumką recepturką. Zabieg ten jednak będzie trwał nieco dłużej, ponieważ w ten sposób wyczyścimy jedną lamelę za jednym pociągnięciem.

Miotełka do kurzu

Żaluzje drewniane charakteryzują się trwałością oraz są masywne, dzięki czemu można je wyczyścić dużo szybciej, niż np. aluminiowe. Zamknij żaluzje i za pomocą miotełki pozbądź się kurzu. Następnie obróć lamele do wnętrza i każdą z osobna wyczyść - najlepiej od góry do dołu. Na koniec ponownie obróć lamele, tym razem w przeciwnym kierunku i “omiataj” kurz zgodnie z kierunkiem lamel.

Czy żaluzje drewniane można odkurzać?

Przed zakupem żaluzji drewnianych wiele osób ma obawy dotyczące tego, czy za pomocą odkurzacza lamele nie zostaną uszkodzone / oderwane, itp. Wysoka moc ssania i nieodpowiednia końcówka odkurzacza rzeczywiście może narobić sporo szkód. Jednak używając wąskiej końcówki zakończonej szczoteczką i ze zmniejszoną mocą możemy bardzo szybko i skutecznie pozbyć się kurzu z powierzchni. Drewniane żaluzje będą ponownie lśnić i dekorować nasze wnętrze.

Żaluzje drewniane, a usuwanie większych plam

Bardzo często żaluzje drewniane montowane są w kuchni - nadają wyjątkowego klimatu, a przy tym są o wiele prostsze w utrzymaniu czystości. Jeśli na żaluzjach pojawią się inne zabrudzenia niż kurz wystarczy użyć delikatnie wilgotnej ściereczki z mikrofibry i przetrzeć lamele w miejscu zabrudzeń. W ten sposób pozbędziemy się osadu, a jeśli plama jest trwała można użyć delikatnego środka do czyszczenia drewna. Jeśli zastanawiasz się, jaką osłonę na okna wybrać, drewniane żaluzje zdecydowanie sprawdzą się doskonale. Będą nie tylko skutecznie zasłaniać światło, kiedy to potrzebne i zapewniać prywatność, ale nadają zupełnie innego, naturalnego charakteru i pasują do każdego wnętrza!

 

Czytaj także: