/ Blog

Jakie żaluzje wybrać?

Żaluzje aluminiowe czy drewniane?

Żaluzje są z pewnością jedną z najbardziej znanych technik osłony i dekoracji okien. Stosowane zarówno  w mieszkaniach i domach, jak i w biurach, chronią przed światłem, nadając przy tym wnętrzom nowego wyglądu. Każdy kto podejmuje decyzję o zakupie żaluzji, staje jednak przed dylematem:  które wybrać? Aluminiowe, czy drewniane.

Zarówno żaluzje aluminiowe jak i drewniane mają swoje zalety. W jednych oknach lepiej będą wyglądały te pierwsze w innych z kolei drugie. Poniżej kilka rzeczy, które musimy wziąć pod uwagę wybierając rodzaj żaluzji?

Żaluzje aluminiowe zdaniem wielu użytkowników  wyglądają bardziej nowocześnie. Pasują zwłaszcza do biur czy też budynków publicznych. Sprawdzają się także w oknach mieszkań czy też domów jednorodzinnych, urządzonych w bardziej nowoczesnym stylu. Drewniane żaluzje z kolei będą wyglądały doskonale w pomieszczeniach klimatycznych, urządzonych w stylu klasycznym, skandynawskim, vintage czy nieco folklorystycznie. Z pewnością jest w tym trochę prawdy, choć przede wszystkim zależy to od indywidualnych gustów klienta.

Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę rozważając, na które żaluzje się zdecydować,  jest wielkość okien. Musimy wiedzieć, że lamelki (pióra żaluzji) są różnej grubości. Drewniane są zdecydowanie grubsze niż aluminiowe. Inna będzie więc grubość zwiniętej żaluzji. Podciągając roletę drewnianą możemy zająć nawet do 20% powierzchni okna. Aluminiowe zajmują tej powierzchni kilka razy mniej. Jeżeli  więc posiadamy duże okna zdecydowanie możemy a nawet powinniśmy zdecydować się na rolety drewniane. Strata powierzchni okna nie będzie duża a takie właśnie żaluzje w dużych oknach wyglądają najładniej.

Jeżeli okna, w które chcemy zamontować żaluzje są niewielkie, lepiej jest zdecydować się na wersję aluminiową. Strata powierzchni nie będzie tak duża jak w przypadku żaluzji drewnianych. Dzięki szerokiej palecie kolorów dostępnych w naszym sklepie, żaluzja aluminiowa również może wyglądać niezwykle atrakcyjnie i współgrać z resztą wystroju pomieszczenia.

Z pewnością ważną zaletą żaluzji aluminiowych jest ich cena. Porównując ją z ceną żaluzji drewnianych, na pewno wypadają korzystniej. Wersje drewniane są droższe ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Według wielu osób żaluzje aluminiowe są również łatwiejsze w czyszczeniu, choć zdarzają się też klienci twierdzący, że łatwiej im się czyści żaluzje drewniane, ze względu na ich sztywność. Z pewnością i jedne i drugie należy co jakiś czas przetrzeć i usunąć gromadzący się, jak wszędzie kurz.

Niezależnie od naszego wyboru, żaluzje – czy to drewniane czy aluminiowe – to doskonałe połączenie funkcji osłaniającej z dekoracyjną. Dodatkowo mają jeszcze jedną ważną zaletę – są łatwe i szybkie w montażu. Często wystarczy 10 minut, a już możemy cieszyć się z naszej żaluzji i zobaczyć nasz pokój w nowym świetle.  

Czytaj także: